Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Będzie rewitalizacja dworca?

Data publikacji: 2012-08-02, Data modyfikacji: 2012-10-10
A A AWydrukDrukuj  
 
Będzie rewitalizacja dworca?

Jak poinformował Tomasz Nowak z Rejonu Dworców Kolejowych w Poznaniu, średzki dworzec PKP, jako jeden z dwunastu dworców kolejowych w całym kraju oraz jeden z trzech dworców w Wielkopolsce, został objęty programem rewitalizacji.

O decyzji rewitalizacji średzkiego dworca przez PKP, przy dofinansowaniu z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Tomasz Nowak poinformował Marcina Bednarza, naczelnika Biura Obsługi Burmistrza, podczas spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w dniu 25 lipca tego roku. Jak mówi Marcin Bednarz, zgodnie z zapowiedziami dyrektora Nowaka być może jeszcze w tym roku PKP Dworce Kolejowe, właściciel dworców, ma ogłosić przetarg na rewitalizację średzkiego obiektu PKP. Obecnie trwa procedura wyboru projektanta, który przygotuje szczegółową koncepcję przebudowy budynku dworca w Środzie Wielkopolskiej.

Modelarnia na dworcu

Przypomnijmy, że pierwsza szansa na generalną przebudowę obiektu dworca PKP w naszym mieście pojawiła się na początku stycznia tego roku. Wówczas to do Urzędu Miejskiego w Środzie Wielkopolskiej wpłynęło pismo Dyrektora Rejonu Dworców Kolejowych w Poznaniu z informacją o możliwości remontu obiektu dworca PKP w Środzie Wielkopolskiej. 9 stycznia tego roku Marcin Bednarz spotkał się z Tomaszem Nowakiem, który przedstawił warunki i możliwości remontu średzkiego dworca. Głównym warunkiem wykonania inwestycji na dworcu jest wynajem, po przystępnej cenie, na okres co najmniej 5 lat części pomieszczeń w odnowionym obiekcie przez gminę. Wynajęte pomieszczenia muszą zostać zagospodarowane przez gminę dla realizacji funkcji publicznej. Propozycję zagospodarowania tych pomieszczeń przedstawiła dyrektor Ośrodka Kultury, Jolanta Sołtysiak, która zaproponowała zorganizowanie w budynku dworca PKP modelarni i profesjonalnej sali dla szkół tanecznych, przede wszystkim dla szkoły baletowej. Jak kilka miesięcy temu argumentowała dyrektor Sołtysiak, obecna siedziba modelarni przy ul. 20 Października jest w opłakanym stanie. Ośrodek Kultury nie posiada także sali do prowadzenia zajęć tanecznych, a wszystkie takie zajęcia odbywają się na sali widowiskowej Ośrodka Kultury, której główną wadą jest to, że nie jest wyposażona w specjalne lustra, która ułatwiają naukę tańca. Pomysł dyrektor Sołtysiak zaakceptował Burmistrz Wojciech Ziętkowski.

Dworzec „skrócony"

Wstępna koncepcja rewitalizacji budynku dworca PKP zakłada jego przebudowę oraz zagospodarowanie terenu na przestrzeni w odległości do 15 metrów od dworca. Przede wszystkim dworzec miałby zostać skrócony. Obecnie dworzec ma kształt litery „T". Władze PKP planują zburzyć łącznik między pomieszczeniem z kasami, a toaletą. W tym miejscu po budynku dworca miałby zostać rozbudowany parking oddany następnie w wynajem w drodze przetargu. Poza tym, pozostała część obiektu miałaby zostać gruntownie odnowiona, wybudowany podjazd dla osób niepełnosprawnych oraz wykonane nowe toalety, również dla osób niepełnosprawnych. Dodajmy, że remont obiektu dworca dotyczyć będzie tylko parteru. Na piętrze znajdują się zasoby mieszkaniowe kolei. Jak mówi Marcin Bednarz, Gmina Środa Wielkopolska jest również zainteresowana budową łącznika pomiędzy dworcem, a ul. Sportową. W tej sprawie na pewno podejmiemy rozmowy na temat możliwości i warunków budowy takiego łącznika z PKP Nieruchomości, która jest właścicielem tego obszaru.

Środa Wielkopolska wyróżniona

Jak mówi Burmistrz Wojciech Ziętkowski, objęcie rewitalizacją średzkiego dworca PKP jest wyróżnieniem dla Środy Wielkopolskiej. Średzki dworzec znalazł się wśród dwunastu dworców w kraju, w tym trzech w Wielkopolsce - poza Piłą i Kościanem, które zostaną wyremontowane przez PKP przy dofinansowaniu z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Należy się cieszyć z tego przedsięwzięcia. Kiedy dworzec zostanie odnowiony, stanie się unikalną wizytówką naszego miasta - mówi Burmistrz Ziętkowski.
Filip Waligóra

 

sroda.wlkp.pl, Źródło artykułu: sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: sroda.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola