Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dożynki z Urszulą

Data publikacji: 2012-08-20, Data modyfikacji: 2012-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Dożynki z Urszulą

Msza Święta dziękczynna za plony, korowód ulicami miasta, rycerski obrzęd dożynkowy oraz występ rockowej piosenkarki Urszuli to główne punkty tegorocznych uroczystości dożynkowych w Gminie Środa Wielkopolska, które odbyły się w niedzielę 19 sierpnia. Dożynki zakończyły się wspaniałym pokazem pirotechnicznym.

Msza Święta dożynkowa

Tegoroczne Dożynki Gminne rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną za plony i pracę rolników. Nabożeństwo koncelebrowane przez proboszczów średzkich parafii rozpoczęło się o godzinie 14.00 od wniesienia do kościoła gminnego wieńca dożynkowego oraz wieńców sołeckich. W tym roku wieńce przygotowały sołectwa: Czarne Piątkowo, Dębicz, Januszewo, Janowo, Mączniki, Pławce, Romanowo, Rumiejki, Ruszkowo, Starkówiec Piątkowski, Trzebisławki, Winna Góra, Zielniczki, Żabikowo a także wieś Włostowo za co organizatorzy bardzo dziękują wszystkim przygotowującym wieńce jak i delegacjom wieńcowym. Podczas Mszy Świętej starościna dożynek - Ewa Sokoluk oraz starosta dożynek - Tomasz Szymkowiak przekazali na ręce gospodarza dożynek, Burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego chleb wypieczony z tegorocznej mąki oraz miód. Burmistrz podziękował za przekazane dary, które następnie ofiarował na ołtarzu. Pod koniec Mszy Świętej księża oraz burmistrz podzielili się chlebem z obecnymi na Eucharystii. W obrzędzie dzielenia chlebem uczestniczyły również dziewczyny ze Średzkiej Orkiestry Dętej. Po Mszy Świętej spod kościoła do Parku Łazienki wyruszył korowód dożynkowy prowadzony przez Średzką Orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej. W korowodzie dożynkowym jechały również maszyny rolnicze.

Rozrywkowo na Łazienkach

Po przybyciu do Parku Łazienki odbył się średniowieczny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Polonia Maior. Po oficjalnej części dożynek w parku rozpoczął się program artystyczny. O godzinie 16.30 miał miejsce pokaz zumby w wykonaniu średzkiej grupy Fuego. Po pokazie tańca zorganizowany został program dla dzieci „O rycerzu Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce". Wykonawcą programu dla najmłodszych była grupa Magnes. Od godziny 18.00 na scenie w Parku Łazienki odbywały się koncerty. Jako pierwszy wystąpił zespół Dorado Band. Następnie wystąpił nasz lokalny zespół Trychina Band. Głównym punktem rozrywkowej części dożynek był występ znanej rockowej wokalistki Urszuli, która zaśpiewała swoje największe przeboje takie jak: „Dmuchawce, latawce", „Konik na biegunach", „Anioł wie", „Rysa na szkle". Koncert Urszuli przyciągnął do parku sporą rzeszę słuchaczy. Dożynki już tradycyjnie zakończyły się wspaniałym pokazem pirotechnicznym.
Filip Waligóra

 

sroda.wlkp.pl, Źródło artykułu: sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: sroda.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola