Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Figury powróciły na rynek

Data publikacji: 2012-09-25, Data modyfikacji: 2012-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Figury powróciły na rynek

Po ponad 80 latach nieobecności na Stary Rynek w Środzie Wielkopolskiej powróciły figury Matki Bożej i św. Wawrzyńca. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie figur odbyło się w sobotę 22 września tego roku. Ceremonię na rynku poprzedziła Msza Święta w Kolegiacie, której przewodniczył ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak.

„Ceremoniał odsłonięcia figur Matki Bożej i Świętego Wawrzyńca" rozpoczął sie o godzinie 18.30. Wówczas w Kolegiacie odprawiona została koncelebrowana Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak.

Odsłonięcie i poświęcenie figur

Po nabożeństwie około godziny 19.30 uczestnicy uroczystości a wśród nich m.in.: ks. biskup Fortuniak, ks. infułat Aleksander Rawecki, ks. kanonik Janusz Śmigiel, Burmistrz Środy Wielkopolskiej Wojciech Ziętkowski, Starosta Średzki Tomasz Pawlicki, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie Rady Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej oraz członkowie Rady Powiatu Średzkiego zachęcani gestami przez członków Teatru „Osobno" specjalnie oświetloną ul. Kolegiacką przeszli spod Kolegiaty na płytę Starego Rynku, gdzie ceremonię odsłonięcia i poświęcenia figur poprzedziło widowisko łączące w sobie elementy dźwięku, teatru i światła. Podczas widowiska w ciekawy sposób przedstawiona została historia figur na Starym Rynku oraz samego placu. Narrator mówiący jakby w imieniu figur wspomniał historię Środy Wielkopolskiej i Starego Rynku począwszy od momentu kiedy stanowił on centralny plac miasta, na którym odbywały się targi aż po dzień dzisiejszy. W czasie widowiska m.in. do utworu „Quo vadis Domine?" specjalnie przygotowany układ choreograficzny wykonała grupa młodych tancerzy, średzian prowadzona przez Natalię Zys. Dodajmy, że aranżacją wszystkich utworów muzycznych wykonanych podczas ceremoniału zajął się chór działający przy Gimnazjum nr 1 prowadzony przez Martę Gorczycę.

W momencie ceremonii odsłonięcia figur - zerwania przez członków Teatru „Osobno" ciemnych zasłon zakrywających rzeźby w powietrze zostały wypuszczone sztuczne ognie, które przez kilka minut rozświetlały niebo nad Starym Rynkiem. Po odsłonięciu figur nastąpiło ich poświęcenie, którego dokonał ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Po poświęceniu figur biskup modlił się do Matki Bożej i św. Wawrzyńca o opiekę nad Środą Wielkopolską i kolejnymi pokoleniami średzian. Ostatnim punktem ceremoniału odsłonięcia i poświęcenia figur było przemówienie Wojciecha Ziętkowskiego, Burmistrza Środy Wielkopolskiej, który podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powrotu figur na rynek i do zorganizowania uroczystości ich odsłonięcia. Ceremonia na Starym Rynku trwała około 30 minut. Podczas widowiska jego uczestnikom rozdane zostały specjalne foldery o figurach przygotowane przez Jacka Piotrowskiego, dyrektora Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach.

Figury znów na rynku

Montaż odlanych z brązu figur Matki Bożej oraz św. Wawrzyńca na liczących prawie po 5 m kolumnach wykonanych z piaskowca odbył się w godzinach porannych w czwartek 20 września tego roku. Przypomnijmy, że wykonawcą figur był średzianin Adam Wójkiewicz. Postawienie figur na Starym Rynku stanowi kolejny element rewitalizacji tego zabytkowego placu miasta według wcześniej przyjętego projektu.

Przypomnijmy, że kilka lat temu, w związku z podjęciem przez Gminę Środa Wielkopolska inwestycji rewitalizacji Starego Rynku został ogłoszony konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania rynku. W konkursie przedstawione zostały dwie koncepcje rewitalizacji. Pierwsza, historyczna zakładająca przywrócenie pierwotnego piękna placu poprzez umieszczenie na nim rzeźb świętych oraz druga, nowoczesna. Ówcześni radni miejscy zdecydowali o wyborze tej pierwszej koncepcji. W 2011 roku na Starym Rynku zakończyły się prace związane z rewitalizacją samego placu. W tym roku zgodnie z wcześniejszym planem postanowiono o zlokalizowaniu figur - Matki Bożej i Świętego Wawrzyńca.

Organizatorzy uroczystości odsłonięcia i poświęcenia figur na Starym Rynku bardzo serdecznie dziękują za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu tej niecodziennej uroczystości Księdzu Kanonikowi Januszowi Śmiglowi - proboszczowi Kolegiaty, Chórowi działającemu przy Gimnazjum nr 1 prowadzonemu przez Martę Gorczycę, Grupie Tanecznej Natalii Zys, Teatrowi „Osobno", Agacie Jasińskiej, Katarzynie Kicińskiej, Bernadecie Staszak - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Usługom Komunalnym sp. z o.o., Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej oraz Restauracji "Pod Orłem".

 

Filip Waligóra

 

sroda.wlkp.pl, Źródło artykułu: sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: sroda.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola