Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gmina Środa Wielkopolska na 41 miejscu

Data publikacji: 2012-08-02, Data modyfikacji: 2012-08-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Gmina Środa Wielkopolska na 41 miejscu

Ranking „Rzeczpospolitej” jest najbardziej prestiżowym rankingiem dotyczącym działalności samorządów terytorialnych. O prestiżu rankingu świadczy m.in.. skład jego kapituły. Jej przewodniczącym jest prof. Jerzy Buzek, polski premier w latach 1997 – 2001, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009 – 2012. W skład kapituły wchodzi również m.in. prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej w Polsce oraz Hanna Majszczyk wiceminister finansów odpowiedzialna za sprawy samorządów terytorialnych.

Środa Wielkopolska 41 w Polsce i 4 w Wielkopolsce

Gminy ujęte w rankingu mogły otrzymać w sumie 100 punktów. Ranking został osobno sporządzony dla gmin miejskich i miejsko – wiejskich, dla gmin wiejskich oraz dla miast na prawach powiatu. W rankingu gmin miejskich i miejsko – wiejskich, w którym sklasyfikowana została Środa Wielkopolska pierwsze miejsce zajął Kołobrzeg, który otrzymał 64,07 pkt. Dalsze pozycje w rankingu zajęły: Gmina Ełk oraz Gmina Dobczyce. Środa Wielkopolska, która uplasowała się na 41 miejscu zdobyła 51,41 punktów.

Wśród gmin wielkopolskich Środa Wielkopolska zajęła bardzo wysokie 4 miejsce. Pierwsze miejsce zajął podpoznański Kórnik (miejsce 9), następne miejsce w rankingu zajął Krotoszyn ( miejsce 27) oraz Nowy Tomyśl (miejsce 30). Należy jednak mieć na uwadze, że takie gminy jak Kórnik zlokalizowane tylko kilkanaście kilometrów od dużego miasta – w przypadku Kórnika w niewielkiej odległości od Poznania zawsze będą charakteryzowały się lepszą kondycją finansową, lepszym rozwojem. Budżet tych gmin zasilany jest przez osoby, które na co dzień pracują w dużych miastach a mieszkają w sąsiednich, mniejszych miejscowościach

Środa wysoko oceniona za zarządzanie

W przedstawionym przez „Rzeczpospolitą” rankingu Środa Wielkopolska otrzymała bardzo wysoką ocenę za zarządzanie (22,80 pkt.) tym samym zajmując 11 pozycję wśród najlepiej punktowanych gmin miejskich i miejsko – wiejskich za zarządzanie. Środa Wielkopolska zajmuje również czołową pozycję wśród gmin, które najmniej swoich wydatków przeznaczają na wydatki związane z promocją. Środki przeznaczone na promocję Środy Wielkopolskiej wynoszą zaledwie 0,17 % wydatków ogółem.

Na uwagę zasługuje także wysokość środków unijnych pozyskanych przez Gminę Środa Wielkopolska na jednego mieszkańca. Wynosi ona 117 zł. Oceniając ten element rankingu należy wziąć po uwagę czynniki wpływające na wysokość tego wskaźnika. Jak mówi Marin Bednarz, naczelnik Biura Obsługi Burmistrza Gmina Środa pozyskuje duże kwoty środków unijnych jednak po rozstrzygnięciu przetargów na realizację inwestycji, które odbywają się przy unijnym dofinansowaniu kwoty są nieco niższe. Dla przykładu kwota jaką Gmina Środa Wielkopolska pierwotnie pozyskała z Funduszu Spójności Unii Europejskiej na rozbudowę kolektorów sanitarnych w mieście wyniosła ponad 14 mln złotych. Po rozstrzygnięciu przetargu okazało się, że inwestycja zostanie wykonana za kwotę o wiele niższą, a wartość dofinansowania wyniesie tylko 6.750.787 zł – mówi Marcin Bednarz. Wysoki poziom dofinansowania to także, o czym nie zawsze się pamięta, wyższy wkład własny. Przypomnijmy, że przy dofinansowaniu unijnym w Środzie Wielkopolskiej odbywają się obecnie m.in. takie inwestycje jak budowa obwodnicy, która połączy ul. Weychana z ul. Gnieźnieńską, budowa kanalizacji w Dębiczu. Jesienią uruchomiony zostanie projekt unijny dotyczący przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, który pozwoli zakupić 54 zestawy komputerowe wraz z Internetem zarówno dla świetlic wiejskich jak i gospodarstw domowych. Dzięki unijnemu wsparciu Gmina Środa Wielkopolska mogła przez trzy lata z rzędu organizować Średzkie Sejmiki Kultury, które w tym czasie charakteryzowały się bogatszym programem wydarzeń kulturalnych.

Uhonorowanie gmin dobrze rozwijających się

W tym roku samorządowy ranking „Rzeczpospolitej” został przygotowany już po raz piętnasty. Celem rankingu jest uhonorowanie gmin i miast, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. Ranking został przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszym etapie wzięte zostały pod uwagę dane pochodzące z Ministerstwa Finansów. Za ten etap gminy mogły otrzymać maksymalnie po 60 punktów. Kryterium wyboru w sumie 564 samorządów (64 miast na prawach powiatu, 250 gmin miejskich i miejsko – wiejskich oraz 250 gmin wiejskich), które zakwalifikowały się do drugiego etapu była m.in.: dynamika wzrostu wydatków majątkowych samorządów (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2008–2011, wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2009–2011 wpłynęły na rachunek budżetu samorządu, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2008–2011. Drugi etap tworzenia rankingu za który można było uzyskać maksymalnie 40 punktów polegał na udzieleniu przez zakwalifikowane samorządy w specjalnej ankiecie takich informacji jak np. wysokość pozyskanych przez gminę środków unijnych na mieszkańca czy wskazanie ilości nowopowstających podmiotów gospodarczych. Jak mówi Wojciech Ziętkowski, Burmistrz Środy Wielkopolskiej wysoka pozycja w rankingu „Rzeczpospolitej” naszej gminy jest wyróżnieniem dla wszystkich, którzy przyczyniają się do dobrego rozwoju naszego lokalnego społeczeństwa. Jednocześnie średzki wyniki powinien mobilizować do dalszej owocnej pracy, która pozwoli, że w kolejnych rankingach Gmina Środa Wielkopolska zajmie jeszcze lepszą pozycję.

Filip Waligóra, Źródło artykułu: http://www.sroda.wlkp.pl/
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola