Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kanalizacja także dla nowych osiedli

Data publikacji: 2012-08-01, Data modyfikacji: 2012-08-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Kanalizacja także dla nowych osiedli

Kiedy gmina przygotowywała wniosek o dofinansowanie budowy kanalizacji sanitarnej ze środków unijnych, w Dębiczu nowych osiedli nie było. Pojawił się istotny problem co z nowymi domami, które budują się we wsi, a które nie zostały objęte planem budowy kanalizacji. Burmistrz Wojciech Ziętkowski wystąpił z pytaniem do Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w Poznaniu o możliwość rozszerzenia inwestycji w Dębiczu o nowe osiedla. Departament uznał, że rozszerzenie zadania, na które zostało udzielone dofinansowanie jest niemożliwe.

Pomysł był taki

Mieszkańcy, których nieruchomości nie zostały objęte dofinansowaniem unijnym mieli partycypować w kosztach budowy kanalizacji, którą zrealizuje gmina. Wstępnie zaproponowano aby właściciele nowych działek pokryli część realizacji projektu. Mieszkańcy wpłacając środki gminie nie muszą pokryć podatku VAT. Taki pomysł został przedstawiony, 8 lutego br., na spotkaniu, naczelnika Biura Obsługi Burmistrza, Marcina Bednarza z mieszkańcami nowopowstałych osiedli.

Podjęto inicjatywę lokalną

Ostatecznie mieszkańcy zawiązali dwie grupy inicjatywne: Osiedle nr I i Osiedle nr II. Rada Miejska w Środzie Wielkopolskiej dnia 29 marca 2012r. ustanowiła na czym działanie inicjatywy lokalnej ma polegać. Zgodnie z Uchwałą Nr XIX/299/2012, inicjatywą lokalną jest każde przedsięwzięcie należące do zadań samorządu Gminy Środa Wielkopolska, realizowane w ciągu jednego roku budżetowego, które ma służyć zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców.

Mieszkańcy sfinalizują część budowy kanalizacji sanitarnej. Ich wkład własny musi stanowić minimum 25% kosztów inwestycji. Każdy właściciel działki wniesie na rzecz gminy kwotę 5.000 zł. Na początku lipca Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska wysłał zawiadomienie o możliwości podpisania umowy do zainteresowanych sprawą mieszkańców Dębicza. Pięciu właścicieli nieruchomości, z grupy inicjatywnej Osiedle nr I, zgodziło się przystąpić do inwestycji. Nie jest jeszcze znana ostateczna liczba osób, która w ramach grupy inicjatywnej Osiedle nr II, przystąpi do projektu, co na chwilę obecną uniemożliwia dalsze prace w zakresie budowy sieci. Jak wyjaśnia Marcin Bednarz, powstanie inicjatywy lokalnej jest korzyścią dla mieszkańców. Mieszkańcy nie muszą budować szamb i ponosić wysokich kosztów wywozu ścieków. Wybudowana sieć kanalizacyjna podnosi też wartość poszczególnych nieruchomości. Wkład własny mieszkańców pozwala, z drugiej strony, gminie realizować zadania budowy sieci kanalizacyjnej w szerszym zakresie niż pozwalają na to środki budżetowe.

Kto wykona inwestycję?

Budową sieci kanalizacji sanitarnej, dla nowych osiedli w Dębiczu, zajmie się Spółka Środa XXI sp. z o.o., która nie jest przedsiębiorstwem w rozumieniu Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W ten sposób zrealizowany zostanie jeden z postulatów mieszkańców, którzy przystąpili do inicjatywy, aby osoby, które nie przystąpią obecnie do współfinansowania projektu musiały w przyszłości ponieść takie same koszty. Umowa na wykonanie sieci na Osiedlu nr I będzie podpisana w najbliższym czasie.

Filip Waligóra , Źródło artykułu: http://www.sroda.wlkp.pl/
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola