Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kasztanowce zbadane tomografem

Data publikacji: 2013-06-18, Data modyfikacji: 2013-06-18
A A AWydrukDrukuj  
 

 11 czerwca tego roku odbyło się pokazowe badanie za pomocą specjalnego tomografu dwóch kasztanowców znajdujących się przed Urzędem Miejskim od strony parkingu. Badanie wykonała firma Cedrus z Poznania, będąca właścicielem jedynego w Polsce najnowocześniejszego tomografu komputerowego do bezinwazyjnego badania wewnętrznej struktury drzew.

Przypomnijmy, że firma która przeprowadziła pokazowe badanie dwóch kasztanowców za pomocą specjalnego tomografu komputerowego kilka lat temu zajmowała się leczeniem kasztanowców na terenie naszego miasta.

Tomograf komputerowy do bezinwazyjnego badania drzew to urządzenie pozwalające na ocenę wewnętrznej struktury drzew za pomocą szybkości rozchodzenia się fal dźwiękowych wewnątrz drzewa. Urządzenie działa w ten sposób, że na dowolnej wysokości pnia badanego drzewa umieszcza się kilka czujników, które wprawdzie przechodzą przez korę drzewa, ale nie wnikają w drewno. To właśnie te czujniki pozwalają na badanie prędkości rozchodzenia się fal dźwiękowych w pniu. W drewnie uszkodzonym, martwym czy pustym dźwięki rozchodzą się wolniej. Szybkość rozchodzenia się fal dźwiękowych w pniu rejestrowana jest w komputerze za pomocą różnych kolorów. Zaznaczone na przekroju drzewa pola kolorem niebieskim oznaczają, że drzew jest chore. Z kolei pola barwy zielonej oznaczają, że drzewo jest w lepszym stanie. Barwa brunatna i brązowa sygnalizują natomiast najlepszy stan pnia. 

Jak powiedział podczas zorganizowanego pokazu właściciel firmy Cedrus tomograf będący własnością przedsiębiorstwa mógł zostać zakupiony dzięki dotacji uzyskanej z UE. Dodajmy również, że posiadany przez firmę tomograf jest najnowocześniejszym urządzeniem oraz jedynym tego typu w Polsce. Został on wyprodukowany niedawno, bo w październiku ubiegłego roku. Jak wskazywał przedstawiciel firmy Cebrus tomograf służy praktycznie do badania każdego rodzaju drzewa. Samo badanie natomiast cieszy się coraz większą popularnością. Najczęściej jest ono wykonywane na drzewach mających dużą wartość przyrodniczą np. na drzewach zabytkowych czy drzewach stanowiących element parków krajobrazowych.

Wykonane badanie tomografem na dwóch kasztanowcach, które odbyło się we wtorek 11 czerwca wykazało, że jedno z przebadanych drzew jest całkowicie zdrowe, z kolei w drugim drzewie występują obszary próchnicy.

UM Środa Wielkopolska, Źródło artykułu: www.sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: UM Środa Wielkopolska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola