Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nowe zadania Zakładu Gospodarki Komunalnej

Data publikacji: 2012-10-04, Data modyfikacji: 2012-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Nowe zadania Zakładu Gospodarki Komunalnej

Zgodnie z decyzją Rady Miejskiej podjętą na ostatniej sesji Zakład Gospodarki Komunalnej będzie zarządzał zbiorczymi oczyszczalniami ścieków znajdującymi się na terenach wiejskich Gminy Środa Wielkopolska. Do tej pory tymi oczyszczalniami gospodarowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Najprawdopodobniej wraz z początkiem 2013 roku Zakład Gospodarki Komunalnej przejmie także zadanie od Środy XXI sp. z o.o. polegające na odbiorze ścieków od podmiotów prywatnych.

Przekazanie Zakładowi Gospodarki Komunalnej zadania, które polega na zarządzaniu zbiorczymi oczyszczalniami ścieków ma na celu zaoszczędzenie co najmniej 150 tysięcy złotych w budżecie gminy. Na terenach wiejskich Gminy Środa Wielkopolska funkcjonuje prawie 50 zbiorczych oczyszczalni ścieków. Do tej pory wszystkimi tymi obiektami zarządzał MPEWCiK sp. z o.o. Przeprowadzona w ostatnim czasie kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) z Poznania wykazała, że gminna spółka zajmująca się gospodarką wodociągową nie może zarządzać zbiorczymi oczyszczalniami ścieków. Wynika to z faktu, że pozwolenia wodnoprawne określające warunki eksploatacji zbiorczych oczyszczalni ścieków na wsiach wydane zostały na Gminę Środa Wielkopolska a nie na MPECWiK sp. z o.o.. W ocenie WIOŚ w przypadku zarządzania oczyszczalniami przez gminną spółkę pozwolenia wodnoprawne powinny zostać wydane na ten podmiot. Dodajmy, że każde pozwolenie wodnoprawne ma charakter czasowy i w przypadku wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi wydawane jest ono na okres do 10 lat.

Opracowanie nowych pozwoleń zbyt kosztowne

Jak tłumaczył radnym podczas sesji Rady Miejskiej Marcin Bednarz, naczelnik Biura Obsługi Burmistrza żeby MPECWiK sp. z o.o. mógł zarządzać zbiorczymi oczyszczalniami należy wystąpić o nowe pozwolenia wodnoprawne, które zostaną wydane na tą gminną spółkę. Jest to rozwiązanie dosyć kosztowne. Opracowanie jednego pozwolenia kosztuje minimalnie 3 tysiące złotych. Gmina musiałaby więc wydać z budżetu gminy na opracowanie nowych pozwoleń dla prawie 50 oczyszczalni co najmniej 150 tysięcy złotych - wyjaśniał Marcin Bednarz. Szukając dobrego rozwiązania, które pozwoli zaoszczędzić środki finansowe postanowiono o powierzeniu zarządzania zbiorczymi oczyszczalniami ścieków Zakładowi Gospodarki Komunalnej, który jest jednostką budżetową Gminy. W rozumieniu przepisów jednostka budżetowa Gminy może realizować postanowienia pozwolenia wodnoprawnego, które zostało wydane dla jednostki samorządu terytorialnego. Jak powiedział Jarosław Płociński, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej, jednostka którą prowadzi będzie zarządzała oczyszczalniami do czasu wygaśnięcia obecnych pozwoleń wodnoprawnych. Przy przygotowywaniu nowych pozwoleń, które mają charakter czasowy zostaną one wydane już bezpośrednio na MPECWiK sp. z o.o. Obecnie jedno z pozwoleń wodnoprawnych dla zbiorowej oczyszczalni ścieków już wygasło i nowe zostało przygotowane na gminną spółkę. W najbliższym czasie wygasną kolejne pozwolenia dla dwóch oczyszczalni - dodaje Jarosław Płociński.

Do czasu kiedy Zakład Gospodarki Komunalnej będzie zarządzał zbiorczymi oczyszczalniami ścieków pracownicy, którzy do tej pory zajmowali się administrowaniem tych obiektów w MPECWiK sp. z o.o. zostaną przeniesieni do Zakładu Gospodarki Komunalnej. W miarę jak kolejne oczyszczalnie z powrotem będą przechodzić w zarząd gminnej spółki pracownicy powrócą na swoje dotychczasowe miejsca pracy - mówi Marcin Bednarz.

Odbiór ścieków zadaniem Zakładu?

Najprawdopodobniej zarządzanie oczyszczalniami to nie jedyne zadanie, które w najbliższym czasie Gmina Środa Wielkopolska przekaże Zakładowi Gospodarki Komunalnej. Gmina rozważa przekazanie Zakładowi wraz z początkiem nowego roku zadania polegającego na odbiorze ścieków od prywatnych podmiotów. Obecnie realizowaniem tych usług zajmuje się Środa XXI sp. z o.o., która poza odbiorem ścieków zajmuje się m.in. prowadzeniem niepublicznych przedszkoli oraz przygotowuje się do prowadzenia żłobka. Dodajmy, że spółka zajmuje się także działalnością rewitalizacyjną miasta. O tym czy zadanie Środy XXI polegające na odbiorze ścieków wraz z początkiem 2013 roku zostanie przekazane Zakładowi Gospodarki Komunalnej zdecyduje Burmistrz Wojciech Ziętkowki. Uważam, że koncepcja przeniesienia zadania odbioru ścieków ze spółki do Zakładu Gospodarki Komunalnej jest dobrym pomysłem. Spółka będzie mogła skupić się na swoich pozostałych zadaniach, dla których została powołana - mówi Burmistrz Ziętkowski.

Filip Waligóra

 

sroda.wlkp.pl, Źródło artykułu: sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: sroda.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola