Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

O 110 mniej przyjętych

Data publikacji: 2012-10-04, Data modyfikacji: 2012-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
O 110 mniej przyjętych

W obecnym roku szkolnym 2012/2013 po raz pierwszy do przedszkola poszło 281 dzieci. W porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym jest to o 110 dzieci mniej. Jak wskazują prognozy w kolejnych latach pierwszy raz do przedszkola posłanych zostanie jeszcze mniej dzieci.

Z danych zebranych przez Urząd Miejski wynika, że z początkiem września pierwszy raz do przedszkola zostało posłanych 281 dzieci, w tym 225 trzylatków oraz 56 dzieci w wieku czterech lat i więcej. W porównaniu z minionym rokiem szkolnym jest to o 110 dzieci mniej, czyli o pięć grup przedszkolnych. W zeszłym roku pierwszy raz do przedszkoli działających na terenie Gminy Środa Wielkopolska posłanych zostało aż 391 dzieci.

Jak mówi Andrzej Chmielewski, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego sprawdzają się prognozy Gminy, które wskazywały, że z każdym kolejnym rokiem szkolnym do przedszkoli będzie posyłanych coraz to mniej dzieci. Obecnie na terenie Gminy Środa Wielkopolska działa łącznie 15 przedszkoli publicznych i niepublicznych. W tym 11 z tych placówek przeprowadziło w bieżącym roku nabór do grup trzylatków. Grup trzyletnich nie prowadzą w tym roku przedszkola publiczne działające na terenie miasta - dodaje Andrzej Chmielewski.

Według danych Urzędu Miejskiego w kolejnym roku szkolnym 2013/2014 liczba dzieci, które pierwszy raz zostaną posłane do przedszkoli powinna utrzymać się na dotychczasowym poziomie. Takie przewidywania wynikają z faktu, że liczba dzieci, które w przyszłym roku skończą trzy lata i będą mogły rozpocząć naukę w przedszkolu jest zbliżona do liczby tegorocznych trzylatków. W przyszłym roku nabór do grup trzyletnich przeprowadzi najprawdopodobniej 12 placówek co przy prognozowanej liczbie trzylatków, które pójdą do przedszkola pozwala każdemu z przedszkoli maksymalnie na utworzenie po jednej grupie - wyjaśnia Marcin Bednarz, naczelnik Biura Obsługi Burmistrza Urzędu Miejskiego.

O wiele gorsze prognozy dotyczące spadku liczby dzieci w przedszkolach szykują się na rok szkolny 2014/2015. Wówczas liczba dzieci w wieku trzech lat, które będą mogły pójść do przedszkola będzie o 15 % niższa niż obecnie, co oznacza, że będzie o ponad 50 dzieci mniej, które pierwszy raz pójdą do przedszkola. Dodatkowo zgodnie z założeniami rządu we wrześniu 2014 wszystkie sześciolatki obowiązkowo mają pójść do szkoły. Wówczas również część rodziców zdecyduje się na posłanie swoich pięcioletnich dzieci do zerówek działających w szkołach.

Dodajmy, że obecnie do przedszkoli uczęszcza około 950 dzieci. Za dwa lata szacunkowo liczba ta spadnie do około 700 dzieci.

Filip Waligóra

 

sroda.wlkp.pl, Źródło artykułu: sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: sxc.hu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola