Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Odbiór odpadów komunalnych zadaniem gmin

Data publikacji: 2012-10-04, Data modyfikacji: 2012-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Odbiór odpadów komunalnych zadaniem gmin

Znowelizowana w zeszłym roku przez parlament ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stworzyła nowy system gospodarki odpadami. Nowe regulacje wiążą się z wprowadzeniem przez gminy opłaty - tzw. podatku śmieciowego.

Nowy system gospodarki odpadami wejdzie w życie od połowy przyszłego roku - 1 lipca 2013. Nakłada on na gminę obowiązek zorganizowania odbioru odpadów komunalnych od właścicieli posesji, na których zamieszkują mieszkańcy. Przypomnijmy, że do tej pory gospodarka odpadami funkcjonowała w ten sposób, że każdy właściciel nieruchomości we własnym zakresie zawierał z dowolnym podmiotem zajmującym się odbiorem odpadów komunalnych umowę na odbiór śmieci. Po 1 lipca 2013 roku właściciele nieruchomości nie będą już we własnym zakresie organizowali odbioru odpadów. Dotychczasowy obowiązek mieszkańców zostanie przejęty przez gminę. Wszelkie szczegóły tego obowiązku np. częstotliwość odbioru odpadów z posesji zostaną ustalone uchwałą przez Radę Miejską. „Zebrane" przez gminę odpady będą mogły być składowane wyłącznie na tzw. instalacjach regionalnych. Dla gmin zrzeszonych w porozumieniu jarocińskim, w tym dla Gminy Środa Wielkopolska taką instalacją będzie instalacja w Witaszyczkach. Do czasu uruchomienia tej instalacji odpady z naszej gminy nadal będą trafiać na wysypisko w Nadziejewie.

„Podatek śmieciowy"

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu gospodarki odpadami gmina będzie pobierać miesięczne opłaty za odbiór śmieci - tzw. podatek śmieciowy, który zgodnie z zapisami ustawy będzie mógł być przeznaczony tylko na pokrycie kosztów związanych z realizacją sytemu gospodarki odpadami w gminie. Ustawa daje samorządom możliwość wyboru jednej z czterech metod naliczenia podatku śmieciowego: od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, od powierzchni lokalu mieszkalnego. Gmina może ustalić również jedną stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.

Jak zapowiedział Burmistrz Wojciech Ziętkowski podczas sesji Rady Miejskiej, która miała miejsce w dniu 30 sierpnia tego roku najprawdopodobniej Gmina Środa Wielkopolska wybierze metodę naliczenia stawki podatku śmieciowego od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Hipotetycznie wysokość nowej opłaty, którą uchwali Rada Miejska miałaby mieścić się w granicach 15 zł miesięcznie od osoby. Dodajmy, że zgodnie z przepisami ustawy Rada Miejska wyznaczy także drugą, niższą opłatę za gospodarowanie odpadami, skierowaną dla mieszkańców posesji, którzy zadeklarują prowadzenie segregacji wytworzonych odpadów. W rozmowie z redakcją Burmistrz Wojciech Ziętkowski, powiedział, że chciałby aby wysokość podatku śmieciowego, jaką będą płacić mieszkańcy była jak najniższa, tak aby opłata za śmieci nie różniła się od tej jaką teraz uiszczają mieszkańcy gminy. Trudno jednak na chwilę obecną powiedzieć co do grosza jaka to będzie kwota. Podkreślam, że tzw. podatek śmieciowy będzie mógł być tylko wykorzystany na obsługę systemu gospodarki odpadami zatem jego wysokość zależy od kosztów funkcjonowania tego systemu - dodaje Burmistrz Ziętkowski.

Kto odbierze odpady?

O ile sama idea nowego systemu gospodarki odpadami jest słuszna, ponieważ propaguje ochronę środowiska, selektywną zbiórkę odpadów, o tyle sama struktura systemu rodzi wiele problemów dla jego organizatorów czyli gmin. Zgodnie z zapisami ustawy podmiot, który będzie odbierał od właścicieli nieruchomości odpady ma zostać wybrany przez gminę w drodze przetargu nieograniczonego. Odbioru odpadów będą mogły dokonywać również gminne spółki prawa handlowego ale tylko wówczas kiedy zwyciężą ogłoszony przez gminę przetarg. Przeciwnikami takiego rozwiązania są sami samorządowcy, w tym Związek Miast Polskich. Samorządowcy chcieliby aby ustawa uwzględniała możliwość organizacji przez gminę zamówień wewnętrznych na odbiór odpadów. Polegałyby one na możliwości zlecenia przez gminy odbioru odpadów komunalnych podległym im podmiotom - spółkom, zakładom i jednostkom budżetowym bez ogłaszania przetargu. Samorządowcy obawiają się, że w ogłoszonych przetargach będą startować duże koncerny, które po zaniżonych cenach będą odbierać odpady komunalne. Taka sytuacja doprowadzi do upadku gminnych zakładów i jednostek budżetowych obecnie odbierających odpady, których funkcjonowanie i rozwój po części sfinansowany został z pieniędzy podatników. Zdaniem samorządowców przepisy znowelizowanej ustawy zawierają wiele nieścisłości, które wymagają doprecyzowania.

Filip Waligóra

 

sroda.wlkp.pl, Źródło artykułu: sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: sroda.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola