Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Odsłonięcie figur 22 września!

Data publikacji: 2012-08-23, Data modyfikacji: 2012-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Odsłonięcie figur 22 września!

W ostatnim tygodniu na Starym Rynku rozpoczęły się prace związane z postawieniem dwóch kolumn wykonanych z piaskowca na których staną figury Matki Bożej oraz św. Wawrzyńca. Figury zostaną poświęcone przez biskupa Zdzisława Fortuniaka.

Uroczystość poświęcenia figur odbędzie się w sobotę 22 września tego roku. Rozpocznie ją Msza Święta o godzinie 18.30 celebrowana przez ks. bp. Zdzisława Fortuniaka w średzkiej Kolegiacie. Następnie na Starym Rynku, gdzie staną nowe figury odbędzie się ceremonia ich odsłonięcia i poświęcenia. Na tę wyjątkową okazję na rynku, zostanie przygotowane specjalne widowisko, łączące w sobie elementy dźwięku, teatru i światła. Warto przyjść 22 września do Kolegiaty, a później na Stary Rynek do czego już dzisiaj wszystkich gorąco zapraszamy.

Figura Matki Bożej

Na Starym Rynku, u zbiegu ulic ks. Kegla i 17-ego września na kolumnie z piaskowca o wysokości 4,80 m stanie figura Matki Bożej. Sama postać NMP będzie miała wysokość 1,70 m. Licząc jednak koronę z dwunastu gwiazd i kulę ziemską,na której stanie Matka Boża, cała postać będzie miała 2 m wysokości. Figura zostanie wykonana z brązu. Przy okazji opisywania figur warto nawiązać do bogatej symboliki elementów, które wraz z figurami zostaną umieszczone na kolumnach. Jak już wspomnieliśmy Matka Boża stanie na kuli ziemskiej, co symbolizuje, że jest Ona Królową Ziemi i całego Wszechświata. Pod stopami Maryi będzie znajdował się wąż, który symbolizuje szatana - wszelkie ziemskie zło. Matka Boża jest o wiele potężniejsza od szatana i łatwo go miażdży, zapewniając tym samym pomoc i opiekę wszystkim swoim wyznawcom. Korona z gwiazd dwunastu nad głową Matki Bożej stanowi nawiązanie do Apokalipsy św. Jana, Apostoła i jest wyrazem władzy królewskiej NMP.

Święty Wawrzyniec - diakon i męczennik

Po drugiej stronie Starego Rynku, u zbiegu ulic Św. Wawrzyńca i Krótkiej na kolumnie stanie dwumetrowa figura św. Wawrzyńca, również z brązu. Ten święty żył w III wieku, mieszkał w Rzymie, był diakonem, zarządzał majątkiem Kościoła. Miał równocześnie zleconą opiekę nad ubogimi. Św. Wawrzyniec, wierny swoim ideałom niesienia pomocy ubogim został skazany na męczeńską śmierć poprzez przypiekanie ogniem. Był jednym z najpopularniejszych świętych średniowiecza. Jest m.in. patronem ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy. Atrybuty jakie będzie posiadała figura św. Wawrzyńca na Starym Rynku to krata - symbol śmierci jaką zginął święty, palma - symbol męczeństwa oraz księga - nawiązująca do zadania zarządzania przez diakona majątkiem Kościoła.

Jak powiedział naszej redakcji Adam Wójkiewicz - twórca figur, sposób przedstawienia świętych postaci to jego autorski pomysł. Pisząc o figurach warto zaznaczyć, że kilkadziesiąt lat temu znajdowały się one na Starym Rynku. Ich powrót na rynek stanowi więc przywrócenie pierwotnego piękna naszemu miastu.
Filip Waligóra

 

sroda.wlkp.pl, Źródło artykułu: sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: sroda.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola