Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przedłużone konsultacje społeczne

Data publikacji: 2012-07-01, Data modyfikacji: 2012-07-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Przedłużone konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne w przedmiocie wytyczenia w Środzie Wielkopolskiej nowych granic osiedli zostały wywołane uchwałą Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 23 lutego tego roku.

Dlaczego zmiany?

Jak czytamy w uzasadnieniu powyższej uchwały obowiązujące granice osiedli w Środzie Wielkopolskiej są nieaktualne, ponieważ zostały ustalone w 1990 roku i nie obejmują powstałych po tym okresie ulic. Jednostki pomocnicze zgodnie ze Statutem Gminy powinny również uwzględniać naturalne uwarunkowania przestrzenne, komunikacyjne i więzi społeczne. Osiedla w obecnych granicach nie spełniają w sposób dostateczny wyżej wymienionych warunków. Chociażby w skład dotychczasowego Osiedla nr 6 wchodzą Osiedle Jagiellońskie oraz Osiedle Młodych, pomiędzy którymi nie ma żadnych więzi przestrzennych. Dodatkowo zgodnie z nowym Kodeksem Wyborczym kolejne wybory samorządowe w naszej gminie odbędą się już w okręgach jednomandatowych tzn. cała gmina zostanie podzielona na 21 okręgów – 6 na wsi i 15 w mieście, w których średzianie będą wybierać po jednym radnym miejskim. Gmina tworząc okręgi wyborcze jest zobowiązana do uwzględnienia jednostek pomocniczych – sołectw czy osiedli. Ustalenie nowych granic osiedli zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym z 1990 roku wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Przedłużone konsultacje

Niniejsze konsultacje w sprawie zmiany granic dotychczasowych i utworzeniu nowych osiedli przeprowadzane są w formie anonimowej ankiety. Początkowo miały one odbyć się w terminie od 30 kwietnia do 31 maja tego roku. Urząd Miejski podjął jednak decyzję o przedłużeniu konsultacji do 15 lipca tego roku. Po raz pierwszy przeprowadzamy tak obszerne konsultacje, obejmujące swoim zasięgiem całą Środę Wielkopolską. Nie przypuszczaliśmy, że konsultacje będą pochłaniać tak dużo czasu ankieterom. Chcemy żeby w konsultacjach wzięło udział jak najwięcej osób, dlatego Burmistrz Miasta podjął zarządzenie o przedłużeniu przedmiotowych konsultacji do 15 lipca tego roku – mówi Maria Mieszczak, Sekretarz Miasta. Konsultacje w przedmiocie zmiany granic osiedli i utworzeniu nowych przeprowadzają obecni przewodniczący tych jednostek pomocniczych gminy oraz wyznaczone przez nich osoby. Jak mówi Daniel Rydian, Przewodniczący Rady Osiedla nr 7 przeprowadzający konsultacje na tzw. „Korbolach” mieszkańcy bardzo interesują się tym czym są osiedla, jak miałyby wyglądać ich nowe granice. W celu przeprowadzenia ankiety z większą liczbą mieszkańców wydłużenie czasu trwania konsultacji jest rozsądnym rozwiązaniem.

Konsultacje w formie ankiety

Do udziału w konsultacjach uprawniony jest każdy dorosły mieszkaniec Środy Wielkopolskiej. Konsultacje przebiegają w formie anonimowej ankiety. Na karcie ankietowej znajduje się pytanie: „Czy jesteś za zmianą granic jednostek pomocniczych miasta – Osiedli o numerach 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 oraz utworzeniem nowych jednostek pomocniczych – Osiedli o numerach 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15” do pytania podane są trzy możliwe odpowiedzi TAK, NIE lub WSTRZYMUJĘ SIĘ OD GŁOSU. Osoby ankietowane odpowiadają poprzez zaznaczenie jednej z możliwych odpowiedzi. Osoby, które nie zostaną zastane przez ankieterów w miejscu zamieszkania mogą wziąć udział w ankiecie w Urzędzie Miejskim w pokoju nr 211.

Filip Waligóra , Źródło artykułu: http://www.sroda.wlkp.pl/
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola