Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Średzianie świętowali Bitwę Warszawską

Data publikacji: 2012-08-20, Data modyfikacji: 2012-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Średzianie świętowali Bitwę Warszawską

Msza Święta w intencji Ojczyzny, występ Zbigniewa Wodeckiego z zespołem oraz koncert rockowej grupy muzycznej IRA to główne punkty obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Święta Wojska Polskiego oraz 32 rocznicy powstania Solidarności, które odbyły się 15 sierpnia w naszym mieście, w Parku Łazienki.

Świętowanie przez średzian 92 rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęło się o godzinie 11.30 w Kolegiacie uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. W związku z przypadającym 15 sierpnia świętem kościelnym Wniebowzięcia NMP, dla wspólnoty parafialnej kościoła kolegiackiego nabożeństwo w intencji Ojczyzny było także uroczystością odpustową. Mszę Świętą koncelebrowali ks. dr Jacek Stępczak, proboszcz parafii św. Józefa oraz ks. kan. Janusz Śmigiel, proboszcz Kolegiaty.

Rocznica na cmentarzu

Po Mszy Świętej około godziny 13.00 poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wojciechem Ziętkowskim - Burmistrzem Miasta Środa Wielkopolska oraz Tomaszem Pawlickim - Starostą Średzkim, organizacje pozarządowe, uczniowie szkół i zaproszeni gości udali się na średzki cmentarz, gdzie na Kwaterze Powstańców Wielkopolskich złożone zostały okolicznościowe wiązanki kwiatów. Uczestnikom uroczystości na cmentarzu towarzyszyła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej.

Rozrywkowo na Łazienkach

O godzinie 15.30 świętowanie zwycięskiej dla Polaków Bitwy Warszawskiej przeniosło się do Parku Łazienki. Tutaj część rozrywkową rozpoczął koncert Zbigniewa Wodeckiego wraz z zespołem. Popularny artysta podczas swojego występu zagrał na trąbce i skrzypcach oraz zaśpiewał swoje największe utwory: „Pszczółka Maja", „Chałupy Welcome to". O godzinie 17.00 zorganizowany został program dla najmłodszych „Zagadki Detektywa Móżdżyńskiego". Program przygotowała średzka grupa Magnes. Kolejnym punktem programu świętowania na Łazienkach był pokaz zumby w wykonaniu grupy, którą kieruje Ewelina Biskup ze Środy Wielkopolskiej. Dodajmy, że zumba to rodzaj tańca będący połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness.

Po pokazie zumby, o godzinie 19.30 odbył się koncert „Muzyki Wolności" w wykonaniu Jerzego Kosińskiego i przyjaciół - Marty Gorczycy i Oli Kaczmarek. Organizatorem tego wydarzenia był NSZZ „Solidarność" ze Środy Wielkopolskiej na czele ze swoim przewodniczącym Pawłem Ławniczakiem. „Muzyką Wolności" średzka Solidarność uczciła przypadającą w tym miesiącu 32 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność".

Gwiazda wieczoru - IRA

O godzinie 20.30 na scenie pojawiła się długo wyczekiwania przez publiczność grupa muzyczna IRA - główna gwiazda średzkich obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ten rockowy zespół muzyczny założony na początku 1980 roku wykonał dla średzkich fanów prawie dwugodzinny koncert swoich największych przebojów takich jak: „Ona jest ze snu", „Szczęśliwa", „Nie daj mi odejść". Warto dodać, że koncert zespołu Artura Gadowskiego cieszył się ogromny zainteresowaniem. Do Parku Łazienki na występ zespołu przybyło kilka tysięcy sympatyków grupy muzycznej. Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończyła muzyka ze sceny w wykonaniu DJ Kisiu.

Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej przypadające 15 sierpnia już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Gminie Środa Wielkopolska. Bitwa Warszawska jest jedną z najważniejszych jakie stoczone zostały w dziejach świata. Odbyła się ona w dniach 13-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Jak mówi Wojciech Ziętkowski, Burmistrz Środy Wielkopolskiej Bitwa Warszawska to jedna z bitew, która zakończyła się pełnym sukcesem Polski i Polaków. O takich wydarzeniach należy pamiętać i radośnie jest celebrować. Niewątpliwie takiemu radosnemu świętowaniu sprzyja fakt, że 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy - dodaje Burmistrz Ziętkowski.


Filip Waligóra

 

sroda.wlkp.pl, Źródło artykułu: sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: sroda.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola