Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Średzianie "za" Osiedlami

Data publikacji: 2012-08-31, Data modyfikacji: 2012-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Średzianie

Zdecydowana większość średzian w konsultacjach społecznych dotyczących zmiany granic jednostek pomocniczych miasta - Osiedli i utworzenia nowych Osiedli opowiedziała się „za" proponowanymi zmianami. Wszystko wskazuje na to, że obszar miasta Środa Wielkopolska zostanie podzielony na 15 Osiedli.

Konsultacje społeczne odbyły się w dniach od 30 kwietnia do 15 lipca tego roku i przebiegały w formie anonimowej ankiety. Do udziału w badaniu opinii mieszkańców uprawniony był każdy dorosły mieszkaniec Środy Wielkopolskiej. Uczestnicy konsultacji odpowiadali na pytanie „Czy jesteś za zmianą granic jednostek pomocniczych miasta - Osiedli o numerach 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 oraz utworzeniem nowych jednostek pomocniczych - Osiedli o numerach 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15" zaznaczając jedną z możliwych odpowiedzi TAK, NIE lub WSTRZYMUJĘ SIĘ OD GŁOSU.

W konsultacjach udział wzięło 1890 osób na łączną liczbę uprawnionych 17750, co stanowi 10,65 %. Dla swojej ważności w konsultacjach musiało wziąć udział co najmniej 10 % uprawnionych. Przeprowadzone konsultacje są zatem wiążące. „Za" proponowanymi zmianami w przedmiocie granic Osiedli i utworzenia nowych jednostek opowiedziało się 1523 osób, „przeciw" było tylko 260 osób. 107 osób nie zajęło stanowiska w niniejszej sprawie. Na jednej z kolejnych sesji Rady Miejskiej radnym zostanie przedstawiony projekt uchwały w sprawie zmiany granic dotychczasowych Osiedli i utworzenia nowych. Po uchwaleniu tej uchwały, jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego, Osiedlom zostaną nadane nowe statuty. Następnie odbędą się wybory nowych rad, które będą zarządzać tymi jednostkami pomocniczymi.

Dlaczego zmiany?

Obecne granice jednostek samorządu pomocniczego w mieście - Osiedli są nieaktualne. Zostały one ustalone w 1990 roku i nie obejmują powstałych po tym okresie ulic. Jednostki pomocnicze zgodnie ze Statutem Gminy powinny również uwzględniać naturalne uwarunkowania przestrzenne, komunikacyjne i więzi społeczne. Osiedla w obecnych granicach nie spełniają w sposób dostateczny wyżej wymienionych warunków. Urząd Miejski postanowił więc zaktualizować granice Osiedli. Podjęto decyzję o utworzeniu 15 takich jednostek, w których zamieszkuje podobna liczba średzian.
Filip Waligóra

 

sroda.wlkp.pl, Źródło artykułu: sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: sroda.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola