Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uczniowie z Borzejewa nie do Pławiec

Data publikacji: 2012-09-25, Data modyfikacji: 2012-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Uczniowie z Borzejewa nie do Pławiec

Z początkiem roku szkolnego 2012/2013 do Szkoły Podstawowej w Pławcach przestała uczęszczać większość uczniów, którzy zamieszkują w Borzejewie. Miejscowość Borzejewo wchodzi w skład obwodu „podstawówki" w Dominowie. Mimo to od wielu lat rodzice uczniów z Borzejewa posyłali swoje dzieci do szkoły w Pławcach.

Od września do Szkoły Podstawowej w Pławcach planowo miało chodzić 9 dzieci z Borzejewa. Stało się jednak inaczej. Jak powiedziała „redakcji" dyrektor szkoły Barbara Skowrońska rodzice 6 uczniów z Borzejewa zadeklarowali, że z początkiem nowego roku szkolnego będą posyłać swoje dzieci do szkoły w Dominowie. W Pławcach pozostało tylko 3 uczniów z Borzejewa. Uczęszczają oni do klasy VI - dodaje dyrektor szkoły.

Rodzice uczniów z Borzejewa podjęli więc decyzję o posyłaniu swoich dzieci do szkoły w Dominowie, której obwód obejmuje obszar tej miejscowości. Jak mówi Andrzej Chmielewski, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego pomimo, że Borzejewo leży w Gminie Dominowo i obszar tej miejscowości tworzy obwód „podstawówki" w Dominowie to od wielu lat rodzice uczniów z Borzejewa decydowali o posyłaniu swoich dzieci do „podstawówki" w Pławcach. W tym roku stało się jednak inaczej. Dzieci, których spodziewaliśmy się w szkole w Pławcach poszły do szkoły w Dominowie, czyli zgodnie z ustaloną rejonizacją - wyjaśnia Andrzej Chmielewski.

Odejście ze szkoły w Pławcach uczniów z Borzejewa spowoduje, że wzrosną koszty utrzymania tej placówki. W tak małej szkole jaką jest „podstawówka" w Pławcach każdy uczeń ma wpływ na jej kondycję finansową - powiedział w rozmowie z „redakcją" Marcin Bednarz, naczelnik Biura Obsługi Burmistrza.

Z przeprowadzonej przez Urząd Miejski symulacji wynika, że zgodnie z rejonizacją w ciągu kolejnych kilku lat, do roku szkolnego 2018/2019 średnia ilość uczniów w jednej klasie szkoły w Pławcach wyniesie 11,5 osoby. Dodajmy, że w szkole zorganizowanych jest 6 oddziałów, po jednym w każdym roczniku. Obecnie utrzymanie szkoły w Pławcach kosztuje około 980 tys. zł rocznie. Subwencja oświatowa z budżetu państwa jaką otrzymuje Gmina Środa Wielkopolska na prowadzenie szkoły pokrywa blisko 50 % kosztów jej utrzymania. Reszta środków finansowych na szkołę pochodzi z budżetu gminy. Jak wynika z danych urzędu, żeby Gmina nie musiała zbyt wiele dokładać do utrzymania placówki w Pławcach, to do jednej klasy powinny chodzić średnio 24 osoby. Dodajmy, że w powyższych wyliczeniach nie uwzględnia się oddziału zerówki funkcjonującej w szkole. Gmina nie otrzymuje subwencji z budżetu państwa na prowadzenie zerówek.

Filip Waligóra

 

sroda.wlkp.pl, Źródło artykułu: sroda.wlkp.pl, Autor zdjęć: sroda.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat średzki - powiat centralnej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, w skład którego wchodzą gminy: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Środa Wielkopolska. Powiat obejmuje powierzchnię 623,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Góra Górzno, rzeczki i strumienie (Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, Średzka Struga), jeziora oraz zbiornik retencyjny, a także Bagna Średzkie czy Dolina Strugi średzkiej i Maskawy.

  Wśród zabytków wymienia się: ratusz z poł. XIX w.w Środzie Wielkopolskiej, kolegiatę farną z lat ok. 1423-28,  kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1883-88, zespół dworski w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku oraz szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej.

  Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy, a jego dobra lokalizacja, rozbudowana infrastruktura i sieć dróg czynią go miejscem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 11 łączącą Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem, a W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola